Duyurular
  • Koçan dergisi 10. sayı yayında!

Bazı ülkelerde mısır bazlı şekerler sağlık riski nedeni ile yasak mıdır?

Mısırdan üretilen şekerler ne ABD’de ne de herhangi bir AB ülkesinde sağlık riski nedeni ile yasaklanmamıştır. AB’de tarımsal üretimi yönlendirmek amacıyla belli ürünlerde ortak tarım politikaları uygulanmaktadır. Fiyat dalgalanmalarının önlenmesi, çiftçinin korunması gibi hedefler doğrultusunda fazla üretimi kontrol altına almak üzere uygulanan şeker rejimi kapsamında, ekonomik ve politik nedenlerle, bizlerin “beyaz şeker” olarak bildiği sakkaroz da dâhil tüm şekerlerin üretimi ve ithalatında kısıtlar vardır. Getirilen kısıtlamaların fiyat dalgalanmalarının önlenmesi, çiftçinin yaşam standartlarının arttırılması gibi birçok hedefi olmakla birlikte, gıda güvenliğine yönelik bir amacı, hedefi ve yetkisi yoktur.

ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), yüksek fruktozlu mısır şurubunun doğrudan insan tüketimine yönelik gıdalarda kullanılmasının uygun olduğunu onaylayarak 8 Şubat 1983 tarihinde gıdalarda kullanım için genel olarak güvenli kabul edilen (GRAS) listesine almıştır (Federal Register, Vol 61, No 165, 1996).

Yüksek fruktozlu mısır şurubunun güvenilirliği son 25 yılda yapılan bilimsel araştırma ve çalışmalarla açık bir şekilde ortaya konulmuştur. FDA, yüksek fruktozlu mısır şurubunun sakkaroz, mısır şekeri, mısır şurubu ve invert şeker olarak gıdalarda kullanılmasının güvenli olduğunu bildirmiştir.

Uluslararası Yaşam Bilimleri Enstitüsü (ILSI) Uzman Paneli, fruktozun değerli bir geleneksel enerji kaynağı olduğunu ve genel gıda tedarikinde ya da özel beslenme ürünlerinde azaltılmasına ya da arttırılmasına ilişkin bir tavsiyeye gerek olmadığını bildirmiştir (Facts About Fructose, American Dietetic Association, 2006).

Mısır şekerinin sağlık üzerine etkilerine ilişkin (diyabet, obezite ve kanser) ayrıntılı bilgi içinwww.misirsekeri.com’u ziyaret edebilirsiniz.