Duyurular
  • Koçan dergisi 10. sayı yayında!

Diyarbakır Eğitim Programı

Diyarbakır Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu

Son yıllarda Diyarbakır’da çiftçiler tarımsal mekanizasyona büyük önem vermeye başladılar.
İl ve ilçe ziraat odalarının verilerine göre 2010 – 2011 yıllarında 300 adet biçerdöverin plaka ve tescil işlemleri gerçekleştirildi.
Ancak tarımsal mekanizasyona verilen önemin artması ile birlikte, eğitilmiş insan gücü ve sertifikasyona yönelik talepler de artış gösterdi.

Buna bağlı olarak 2011 yılında biçerdöver sahiplerinin talepleri üzerine Diyarbakır İl Tarım Müdürlüğü Çiftçi Eğitim ve Yayım Şubesi ve NÜD iş birliği ile Ocak ve Nisan ayları boyunca 8 adet “Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu” düzenlendi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü desteği ile açılan kurslarda kursiyerlere; hasatta kullanılan biçerdöverlerin tanıtımı, kullanımı, ünite ayarlarının ne şekilde yapılacağı, dane kayıplarını minimum seviyeye düşürme yöntemleri, motor ve motor üzerinde kullanılan sistemler, hububat, mercimek ve mısır hasadında biçim teknikleri, hem teorik olarak anlatıldı hem de biçerdöver üzerinde gösterildi. Verilen eğitimlerin ardından 202 kursiyer G sınıfı biçerdöver operatörü olmaya hak kazandı.

NÜD Başkanı Rint Akyüz, Ceyhan ve Adana’dan sonra Diyarbakır’da da çiftçiye yönelik böyle bir projeye sosyal sorumluluk çalışmaları kapsamında destek vermekten mutluluk duyduklarını ifade ederek, “Diyarbakır çiftçisi de artık daha fazla kazanacak.” dedi.

Eğitimlerin sonunda kursu başarıyla tamamlayan operatörlere sertifikaları, 3 Mayıs’ta düzenlenen ve Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker’in de katıldığı bir törenle verildi.

Törende bir konuşma yapan Eker, dünyada tarımın ilk defa Diyarbakır’ın da içerisinde bulunduğu Yukarı Mezopotamya topraklarında yapıldığını, temel besin ürünleri olan buğday, mısır ve pirincin dünyaya bu bölgeden yayıldığını ifade etti. Bölgeyi modern bir tarımsal üretim alanı haline getirmek için çalışmalarını sürdürdüklerini kaydeden Eker, “Diyarbakır’da uluslararası nitelikte bir Tarımsal Eğitim ve Araştırma Merkezi kuruyoruz. Bu ay içinde bu Merkez’in temelini atacağız. Bütün Ortadoğu, Kafkas ve hatta Afrika ülkelerinin tarımsal teknik elemanları, çiftçileri üçer, beşer ve altışar aylık dönemler halinde burada eğitim görecek. Diyarbakır bu anlamda önemli bir merkez haline gelecek.” dedi. Eker konuşmasının ardından, eğitimlerini başarıyla tamamlayan kursiyerlere sertifikalarını verdi.