Duyurular
  • Koçan dergisi 10. sayı yayında!

Adana Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursu

Son yıllarda artan tarımsal mekanizasyona yönelik taleplere paralel olarak eğitilmiş insan gücü ve sertifikasyon ihtiyacı da artış gösterdi. Nişasta ve Glikoz Üreticileri Derneği (NÜD) özellikle çiftçilerden gelen talepleri değerlendirerek bu ihtiyacı karşılamaya yönelik olarak tüm yurt genelinde “Biçerdöver Operatörü Yetiştirme Kursları” düzenliyor.

Bu bağlamda ilk çalışmalarını Adana’da başlatan NÜD; Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB), Ceyhan Ziraat Odası, Adana Tarım İl Müdürlüğü ve Adana Valiliği tarafından da desteklenen proje kapsamında 1 Mart – 28 Mart 2010 tarihlerinde 2 grup halinde yürütülen çalışmada toplam 50 biçerdöver operatörüne eğitim verdi.

Eğitimlerini tamamlayan 50 biçerdöver operatörü; Ceyhan Kaymakamı, Ceyhan Belediye Başkanı, Adana İl Tarım Müdürlüğü temsilcileri, NÜD Yönetim Kurulu üyeleri, ulusal ve yerel basın temsilcileri ve çiftçilerin katılımıyla 26 Mart 2010 tarihinde düzenlenen sertifika töreni ile sertifikalarını aldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Ceyhan Ziraat Odası Başkanı Yavuz Tezcan, bölge ve ülke ekonomisi açısından mısırın önemini vurgularken, Ceyhan Kaymakamı ve Ceyhan Belediye Başkanı da NÜD tarafından yürütülen bu sosyal sorumluluk projesinin sağladığı katma değere vurgu yaptı.

Törende konuşan NÜD Yönetim Kurulu Başkanı Rint AKYÜZ ise projenin ülke tarımı açısından gerekliliğini ve nişasta sektörünün ülke ekonomisi açısından önemine değinirken, “Gerçekleştirdiğimiz bu sosyal sorumluluk projesi ile eğitimlerini tamamlayan ve bilinçli hasat yapacak olan biçerdöver operatörlerimiz sayesinde, sadece Adana yöresini düşündüğümüzde 50 bin ton mısır ülke ekonomisine kazandırılacak ve bu kazanç çiftçimizin cebine girecektir.” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından projeye destek olan kurumların temsilcilerine Akyüz tarafından teşekkür plaketleri takdim edildi.