Duyurular
  • Koçan dergisi 10. sayı yayında!

Üyelerimiz

Amylum Website

CARGILL

Cargill, gıda, tarım, finans ve endüstriyel ürün sektörlerinde faaliyet gösteren; 70 ülkede 149.000 çalışanı bulunan 150 yıllık küresel bir şirkettir.

Türkiye’de faaliyetine yerli ortaklık sözleşmesi ile 1960 yılında, Cargill olarak ticarete ise 1986 yılında başlamıştır. 2000 yılında üretime başlayan Orhangazi’deki Mısır İşleme Tesisinin yanı sıra, 2014 yılında gerçekleştirdiği Alemdar Kimya ve Turyağ satın almalarıyla bünyesine kattığı Endüstriyel Ürünler Üretim Tesisi Gebze’de, Bitkisel Yağ Üretim Tesisi ise Balıkesir’de bulunmaktadır.  1992’de  açılan İstanbul’daki merkez ofisine ek olarak, Adana ve Ankara’da da temsilcilik ofisleri bulunmaktadır. Cargill, Türkiye’de altı farklı lokasyonda 400’den fazla çalışanı ile birlikte faaliyetlerini sürdürmektedir.

Cargill Website


PENDİK NİŞASTA

Pendik Nişasta Sanayii (PNS), 1993 yılında Ülker ve Cerestar firmalarının bir araya gelmesiyle kurularak, Ağustos 1996’da üretime başlamıştır. Avrupa’da nişasta ve glikoz üretiminde lider olan Cerestar’ın teknoloji olanaklarını Türkiye’ye getiren PNS, bu olanakları yine sektörün öncü kuruluşlarından biri olan Ülker’in tecrübesi ile birleştirerek pazara girmiştir.

Cerestar, 2002 yılında Cargill tarafından satın alınmıştır. PNS, Pendik Kurtköy’deki fabrikasında doğal nişasta, modifiye nişasta, glikoz şurupları üretirken toplam 150 kişiye istihdam imkânı sağlamaktadır.

Pendik Nişasta Website


SUNAR MISIR

Nişasta ve glikoz şurupları üretmek üzere 1985 yılında Adana’da yatırımlarına başlayan Sunar Mısır Entegre Tesisleri San. ve Tic. A.Ş., 1986 yılında 50 ton/gün mısır işleme kapasitesi ile faaliyete geçmiştir.

1986 yılının Ocak ayında nişasta ve dekstrin üretimine başlayan Sunar Mısır A.Ş. aynı yıl içerinde glikoz şurupları üretimi için yapmış olduğu yatırımları ile istikrarlı büyümesini sürdürmüştür. 1990 yılında, ürettiği mısır özünü işlemek üzere rafine yağ üretim tesisini; 1992 yılında, tekstil ve kâğıt sektörünün gelişimine paralel olarak modifiye nişasta üretim tesisini ve son olarak 2002 yılında, izo-glikoz tesisini tamamlayarak uluslararası ölçekte kapasite ve ürün yelpazesine sahip önemli bir entegre tesis haline gelmiştir. Sunar Mısır, 140 kişi istihdam etmektedir.

Sunar Mısır Website


TAT NİŞASTA

Tat Nişasta, sektöre 1998 yılında Adana’da faaliyete geçirdiği fabrika ile katılmıştır. Üretimine nişasta ve standart glikozla başlayıp, yelpazesini sürekli geliştirerek bugün gıda sektörüne ara mamul ve kristal fruktoz üreten dünyanın 6 dev kuruluşundan biri olmuştur. Nihai ürünleri doğal nişasta ve glikoz şurupları olarak ortaya çıkarken, 1999 yılı sonu itibarıyla yapılan ilave yatırımla glikoz şuruplarındaki üretim çeşitliliği arttırılmıştır. Tat Nişasta, mevcut durumda 105 kişi istihdam etmektedir.

Tat Nişasta Website