Duyurular
  • Koçan dergisi 10. sayı yayında!

Pancar şekeri ile mısır şekeri arasında bir fark var mıdır?

Çay şekeri olarak bilinen ve pancardan elde edilen sakkaroz, uygun koşullarda işlenerek glukoz ve fruktoza parçalanmaktadır. Mısır şekeri ise mısırdan elde edilen nişastanın uygun koşullarda asit ve enzimlerle hidrolizi ile üretilmektedir ve yapısında sakkarozda olduğu gibi glukoz ve fruktoz yer almaktadır.

Genel olarak glukoz, glukoz-fruktoz ve fruktoz-glukoz şurupları olarak gıda kullanımına sunulur. Yani mısır şekeri de “şeker”dir ve ülkemiz ve AB gıda mevzuatında da şeker kapsamında değerlendirilmekte olup yapay bir kimyasal madde değildir.

Amerikan Diyetetik Derneği Aralık 2008’de yayımladığı incelemede, “Yüksek fruktozlu mısır şurubu, besin değeri açısından sakkaroza eş değerdir. Her iki tatlandırıcı da aynı miktarda kalori içerir (gram başına 4) ve yaklaşık olarak eşit miktarda fruktoz ve glukozdan oluşur. Absorbe edilerek kan dolaşımına girdiklerinde iki tatlandırıcı ayırt edilemez.” ifadesi yer almaktadır.

ABD’de mısır şekeri, tatlandırıcılar (sweeteners) tanımı altında tüm doğal şekerlerle birlikte yer alır. Genel olarak “mısır şurubu” olarak adlandırılırlar.

AB’de fruktoz için “izoglukoz” genel ifadesi kullanılır. İçeriğinde fruktoz, glukozdan fazla ise “fruktoz-glukoz şurubu”; fruktoz, glukozdan az ise “glukoz-fruktoz şurubu” olarak adlandırılır.

Türkiye’de hem fruktoz hem de glukoz, sakkaroz (çay şekeri) ile birlikte şeker tanımı içinde yer alır.